Vzdelávacia aktivita pedagógov - pozorovanie pri praci, Španielsko
Job shadowing Málaga 6.10.-19.10.2024
Začiatkom októbra 2024, v rámci programu Erasmus+ financovaného zo zdrojov EÚ, som mala jedinečnú možnosť zúčastniť sa tzv. Job Shadowing teda Pozorovania učiteľa pri práci v španielskom meste Málaga. Takýto typ aktivity je prínosom najmä pre pozorovateľa a vyžaduje si nájsť školu a zamestnancov, ochotných investovať čas a energiu na organizačné zabezpečenie celej akcie, kedy sa vyslaný učiteľ stáva pozorovateľom učiteľa, ktorý si žije svoj každodenný pracovný život.Vážim si, že som dostala príležitosť absolvovať moju mobilitu v spojenej škole I.E.S. Sierra Bermeja. Táto škola sa hrdo nazýva komunitnou školou. Má viac ako 55 ročnú tradíciu, pričom odborné vzdelávanie zaviedli pred 11 rokmi, vďaka čomu ponúkajú dva stredné a dva vyššie stupne vzdelávania. Napredujú aj v iných oblastiach. Stali sa inovátormi v IKT a bilingvizme, organizujú tréningové cykly v duálnej mobilite a veľký dôraz kladú na uvedomelosť o potrebe ochrany životného prostredia a sociálnu inklúziu. Za týmto účelom škola realizuje priekopnícke projekty, ako je spolupráca s dospelými študentmi so syndrómom APSD (Antisociálna porucha osobnosti) prostredníctvom jogy, hipoterapie, vodoliečby či šachu. Nielen spôsob výučby a prijímanie študentov s rôznymi poruchami robí túto školu výnimočnou. Celý areál predstavuje otvorený inštitút so samostatne stojacimi budovami = triedami a chodbami pod holým nebom, so záhradami a priestormi na vytváranie a upevňovanie osobných vzťahov. V roku 2022 sa v škole vytvorilo medzinárodné oddelenie pre prácu na internacionalizácii centra na všetkých úrovniach.
Škola sa pravidelne zapája do dostupných programov Erasmus.
Môj záujem zúčastniť sa zahraničnej mobility spočíval najmä v získaní a načerpaní nových odborných a jazykových zručností v inojazyčnom prostredí a s diametrálne odlišnou kultúrou a zvyklosťami. Cieľom bolo aj obohatiť svoje jazykové, sociálne a kultúrne kompetencie, nabrať motiváciu do ďalšej práce a to inšpirovaním sa priamo na hodinách anglického jazyka. Bola som zvedavá aj na aktivity spojené s ukážkou učiteľských schopností. Chcela som sa oboznámiť s možnosťami využívania moderných IT a digitálnych technológií, v prípade nových aplikácií a programov pochopiť ich fungovanie a spôsob zavedenia do výučby. Zaujímal ma aj spôsob implementácie novodobých problémov environmentálneho vzdelávania do výučby cudzieho jazyka.
Po príchode som sa oboznámila so školou a programom mojej mobility. Navštívila som hodiny rôznych učiteľov, žiakov rôznych tried a úrovní jazyka. Raz som mala aj možnosť viesť hodinu, počas ktorej som žiakom urobila prezentáciu našej krajiny a kultúry. Môj pracovný čas bol venovaný najmä výučbe resp. pozorovaniu uplatňovaných spôsobov na výučbu gramatiky, obohatenie slovnej zásoby, učenie výslovnosti. Práve s ňou majú španielsky hovoriaci študenti často problém, ktorý súvisí s materinským jazykom. Počas prestávok som mala možnosť s inými učiteľmi diskutovať o rôznych témach ako napríklad či vôbec cielene opravovať problémovú výslovnosť, alebo či hodinu viesť len v anglickom jazyku, alebo pri vysvetľovaní si pomáhať španielčinou. Tieto diskusie boli veľmi prínosné, uvedomila som si, že veľa vecí máme rovnakých (napr. online učebnice, interaktívne materiály atď.), zdieľame podobné problémy výučby (ako docieliť kontinuálnu sústredenosť žiakov počas celej hodiny, motivovať k učeniu sa). V konečnom dôsledku sme na Slovensku ešte na tom v určitých oblastiach veľmi dobre (v Španielsku sa žiaci na jazyky nedelia – v triede ich je zvyčajne medzi 25-30).
I.E.S. Sierra Bermeja je otvorená škola s modernými IT. Komunikácia je zabezpečená 24/7 a to prostredníctvom „online tajomníka školy“ cez portál Seneca (určený pre učiteľov a rodičov - veľmi podobný systém Edupage) a Výučbového portálu (určený pre žiakov). Dôležitú dokumentáciu je možné získať, alebo v prípade potreby dodať, cez Virtuálnu kanceláriu tajomníka alebo vo Všeobecnej elektronickej prezentácii vzdelávacích centier.
Z mojich pozorovaní môžem skonštatovať, že španielsky a slovenský systém školstva je veľmi podobný čo sa týka organizácie školského roka, trvania vyučovacích hodín, spôsobu výučby, používania, výberu materiálov a učebníc, používania IT, organizácie hodiny a zavádzania environmentálnych problémov do výučby prostredníctvom tematických hodín. Veľkým prínosom vidím zákaz nosenia a používania mobilných telefónov v škole, kedy sa žiaci cez prestávky zabávali, rozprávali a v škole bolo počuť džavot žiakov aj učiteľov. Veľmi sa mi páčili aj hudobné upozornenia (namiesto nášho zvonenia) či už na začiatku vyučovania, ale aj ako informácia o začatí a skončení hodiny. Žiaci si mohli pesničku zvoliť sami, pričom sa obmieňala viac krát za týždeň.
Po práci mi zostal aj voľný čas, kedy som mala možnosť vyskúšať aj typickú španielsku pohostinnosť, ochutnať tradičné špeciality (paella, morské plody, churros či sangria). Vďaka veľmi výhodnej polohe bytu – len pár minút pešo od centra som zažila atmosféru dennej aj večernej Málagy, poprechádzať sa po prístave, posedieť na pieskovej pláži a komunikovať s množstvom náhodných ľudí. Španieli sú neustále usmievaví a zhovorčiví v každej situácii. Konkrétne Málaga je príkladom výborného spolužitia ľudí rôznych národností a kultúr, mesto s bohatou históriou a množstvom pamiatok.
Záverom by som chcela poďakovať za poskytnutú príležitosť vedeniu školy a koordinátorke projektov pani Vidovej, koordinátorke zo španielskej agentúry Ekipeurope pani Vancovej, vedeniu školy I.E.S. Sierra Bermeja menovite pánovi riaditeľovi Antóniovi Gálvez Galiano za ústretovosť, spoluprácu a vrúcne prijatie, mojim španielskym kolegyniam Belen, Ruth a Anne za možnosť navštevovať ich hodiny a diskutovať. Táto mobilita bola prínosom nielen pre mňa, ale vďaka výmene kontaktov a možnej spolupráce aj pre samotnú školu.
Ing. Lenka Drobcová, PhD., Spojená škola Ivanka pri Dunaji, učiteľka anglického jazyka