Erasmus+ 2023 - 2027 2.rok
- KA121 VET – mobilita jednotlivcov v odbornom vzdelávaní a prípravy – 2.rok
- Aktivity realizované v rámci projektu
- Vzdelávaciu aktivitu žiakov Španielsko
- Vzdelávacia aktivita pedagógov - pozorovanie pri praci, Španielsko
- Vzdelávacia aktivita pedagógov Chortvátsko
- Mobility žiakov SvCR v Španielsku
- Vzdelávaciu aktivitu žiakov Poľsko
- Diseminácia výstupov žiacka mobilita Poľsko
- Vzdelávacia aktivita pedagógov Taliansko.
Vzdelávacia aktivita pedagógov Taliansko.
V dňoch 8.6.- 15.6. 2025 sa učiteľky anglického jazyka p. Katarína Guspanová, p. Lenka Drobcová a p. Jana Vidová, zúčastnili kurzu ChatGPT and Basic AI Tools využiteľné vo vzdelávacom procese, ktorý prebiehal v anglickom jazyku a bol realizovaný vzdelávacou inštitúciou Teacher Academy Europass.
Kurzu sa zúčastnili na základe schválenej Akreditácie v Erasmus + KA1, cieľ 7: zvyšovanie úrovne kompetencií pedagogických zamestnancov v IKT a zlepšiť úroveň používania AI, užívateľských programov a aplikácii vo vzdelávacom procese s využitím anglického jazyka.
Naše aktivity boli v úvode zamerané na predstavenie Slovenska a školy, všetci účastníci kurzu aj z ďalších 4 krajín taktiež prezentovali vopred pripravené prezentácie na spoznávanie kultúry a školského systému vo svojich krajinách. Následne sme porovnávali rozdiely v školskom systéme a tiež kultúrne odlišnosti.
Lektor počas kurzu vysvetlil základné koncepty umelej inteligencie vo vzdelávaní, ďalšie hodiny jednotlivé nástroje umelej inteligencie postupne predstavoval a my sme sa ich učili používať, na zlepšenie výučby a učenia, nato ako používať nástroje umelej inteligencie na zníženie pracovnej záťaže, ale zároveň ako byť kreatívny a aktívne zapájať študentov v súlade s pedagogickým konceptom zameraným na študenta.
Počas kurzu sme sa učili orientovať sa v navrhovaných nástrojoch umelej inteligencie, zdieľať a diskutovať o nápadoch a vytvárať vlastné materiály na vyučovacie hodiny. Okrem toho sme boli vedení k používaniu AI tak, aby sme vedeli inovovať a vytvárať originálne úlohy, ktoré umožňujú študentom rozvíjať kritické myslenie, komunikačné a kolaboratívne zručnosti s využitím umelej inteligencie.
Nástroje umelej inteligencie prezentované na tomto kurze, majú pomáhať učiteľom s plánovaním hodín, diferenciáciou učebných materiálov a formatívnym a sumatívnym hodnotením. Získali sme teoretický prehľad o navrhovaných nástrojoch umelej inteligencie a tým, že sme sa aj aktívne zapájali do ich tvorby, sme sa učili používať rôzne nástroje umelej inteligencie a vytvárať si pomôcky.
Všetky úlohy a nápady ktoré sme počas kurzu vytvorili, sme zdieľali v spoločnej elektronickej zbierke a sú aj po kurze prístupné ako sprievodca umelou inteligenciou vo vyučovacej praxi. Táto následná aktivita zvyšuje viditeľnosť projektov účastníkov v rámci programu Erasmus a podáva komplexnejší pohľad na možnosti praktického využitia umelej inteligencie.
Záverom chceme povedať, že s mobilitou v rámci programu Erasmus+ sme boli veľmi spokojní, s pedagogickou zručnosťou lektora a s celkovou organizáciou a aktivitami v rámci kurzu. Sme vďační, že sme mohli získať túto skúsenosť, ktorú sme zároveň aj využili na nadväzovanie nových kontaktov v rámci európskych škôl.
Výstupný dokument Europass Mobility, ktorý potvrdil nami realizované aktivity a výstupy vo vzdelávaní, sme od organizátora kurzu obdržali na záver kurzu.
„Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Národnej agentúry pre medzinárodnú spoluprácu. Európska únia ani organizácia udeľujúca grant za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
6