- 4210 M 17 chov koní a jazdectvo
- 4212 M rybárstvo a vodný manažment
- 4210 M 18 kynológia
- 4336 M 03 veterinárne zdravotníctvo a hygiena - cudzokrajné zvieratá
- 4336 M 04 veterinárne zdravotníctvo a hygiena - drobnochov
- 4336 M 05 veterinárne zdravotníctvo a hygiena - chov psov
- 3760 M prevádzka a ekonomika dopravy
- 4580 H 02 chovateľ - chov koní a jazdectvo
- 4524 H agromechanizátor - opravár
- 4575 H mechanizátor lesnej výroby
- 4578 H rybár
- 4512 L poľnohospodárstvo
- 4521 L lesné hospodárstvo
4212 M Rybárstvo a vodný manažment
Názov a adresa školy
Spojená škola, Ul. SNP 30, Ivanka pri Dunaji,
organizačná zložka: Stredná odborná škola
pôdohospodárska a veterinárna, Ul. SNP 30,
Ivanka pri Dunaji
Názov školského vzdelávacieho programu
Rybárstvo a vodný manažment
Kód a názov ŠVP
42 Poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo a rozvoj vidieka
Kód a názov študijného odboru
4212 M rybárstvo a vodný manažment
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Profil absolventaAbsolvent štvorročného študijného odboru 42-- M rybárstvo a vodný manažment po ukončení štúdia úspešne vykonanou maturitnou skúškou získava prvú kvalifikáciu na úrovni úplného stredného odborného vzdelania.
Absolvent študijného odboru rybárstvo a vodný manažment je kvalifikovaný pracovník s primeraným všeobecným vzdelaním, so širokým odborným profilom, schopný samostatne vykonávať odborné práce pri príprave, technickom, technologickom a ekonomickom zabezpečovaní a riadení rybárskeho hospodárenia na rybníkoch, vodných nádržiach, v špeciálnych výrobných objektoch intenzívnej akvakultúrnej činnosti, v rybárskych revíroch tečúcich a stojacích vôd. Ovláda problematiku spracovania sladkovodných a morských rýb, predaj, nákup a obchodnú činnosť konzumných a násadových rýb. Má všetky odborné predpoklady zastávať funkcie rybárskeho hospodára a ichtyológa pri obhospodarovaní tečúcich vôd v rámci výkonu rybárskeho práva. Je odborne spôsobilý vykonávať podnikateľskú činnosť v odbore rybárstva, ako aj zabezpečovanie služieb a činnosti agroturistiky.
Po odbornej praxi je absolvent schopný samostatne vykonávať práce v chove, šľachtení, rozmnožovaní nížinných druhov rýb, riadiť prevádzky teplovodného rybnikárstva, rozmnožovanie, odchov, chov lososovitých rýb, riadiť prevádzky studenovodného rybárstva, intenzívnej akvakultúry plniť úlohy rybárskeho hospodára, prísažnej rybárskej stráže v revíroch a rybničných plochách, úlohy vodohospodára s produkciou odpadových vôd, riešiť, posudzovať ekologickú problematiku a ochraňovať prírodu na vodných plochách (tečúce, stojaté vody, jazerá, priehrady, rybníky) na všetkých stupňoch verejnej správy. Absolvent ovláda posudzovanie a poradenskú činnosť v investičnej výstavbe rybárskych objektov vodohospodárskeho charakteru.
Odbornou praxou a ďalším štúdiom si ďalej zvyšuje kvalifikáciu. Je pripravený uchádzať sa aj o vysokoškolské štúdium.
Kompetenčný profil absolventa sme vytvorili na základe kompetencií uvedených v ŠVP a analýzy povolania v priamej spolupráci so zamestnávateľmi. Týmto má absolvent študijného odboru garantované získanie aktuálnych vedomostí, zručností a kompetencií v závislosti od potrieb zamestnávateľov.
RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN
Kategórie a názvy vyučovacích predmetov
Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku
1.
2.
3.
4.
Spolu
VŠEOBECNÉ VZDELÁVANIE
22
19
11
11
64
Jazyk a komunikácia
7
7
6
8
28
slovenský jazyk a literatúra
3
3
3
3
12
cudzí jazyk c), d)
4(4)
4(4)
3(3)
5(5)
16
Človek a hodnoty
1
1
-
-
2
etická výchova/náboženská výchova e)
1
1
-
-
2
Človek a spoločnosť
2
2
1
-
5
dejepis
1
1
-
-
2
občianska náuka
1
1
1
-
3
Človek a príroda
6
4
1
-
12
chémia c)
3(1)
2(1)
-
-
6
biológia c)
3(1)
2(1)
1
-
6
Matematika a práca s informáciami
4
3
1
1
9
matematika
2
2
1
1
6
informatika c)
2(2)
1(1)
-
-
3
Zdravie a pohyb
2
2
2
2
8
telesná a športová výchova c), f)
2(2)
2(2)
2(2)
2(2)
8
ODBORNÉ VZDELÁVANIE
13
15
24
24
76
Teoretické vzdelávanie
8
10
19
19
56
motorové vozidlá c), j)
-
-
3,5(0,5)
-
3,5
stroje a zariadenia c)
-
-
1
-
1
pestovanie rastlín c)
-
1
-
-
1
geografia
2
-
-
-
2
aplikovaná zoológia
2
-
-
-
2
hydrochémia
1
-
-
1
hydrológia
1
1
hydrobiológia c)
1
2(0,5)
1,5(0,5)
-
4,5
ichtyológia
2
1
-
-
3
vodné hospodárstvo a úpravy tokov
-
2
2
-
4
vodohospodárske stavby v rybárstve
-
1
2
1
4
manažment voľných vôd c)
-
-
2
2(0,5)
4
chov rýb v riadenom prostredí c)
-
-
2
2(0,5)
4
rybnikárstvo c)
-
-
2
3(1)
5
choroby rýb c)
-
-
-
3(1)
3
technické kreslenie
-
2
-
-
2
spracovanie rýb c)
-
-
-
2(0,5)
2
recirkulačné systémy
-
-
-
2
2
poľovníctvo
-
-
-
3
3
ekonomika a manažment c)
-
-
2(1)
1
3
účtovníctvo c)
-
-
1
-
1
Praktická príprava
5
5
5
5
20
prax g)
5
5
5
5
20
Spolu
35
35
35
35
140
Účelové kurzy
Kurz pohybových aktivít v prírode h)
Kurz na ochranu života a zdravia i)
Kurz na získanie vodičského oprávnenia j)
Účelové cvičenia k)
Prehľad využitia týždňov
Činnosť
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
Vyučovanie podľa rozpisu
33
33
33
30
Maturitná skúška
-
-
-
2
Časová rezerva(účelové kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výchovno-vzdelávacie akcie a i.)
7
7
7
5
Spolu týždňov
40
40
40
37
Poznámky k učebnému plánu:
a) Počet týždenných vyučovacích hodín v školskom vzdelávacom programe vo všetkých 4 ročníkoch je 35, spolu za štúdium 140 hodín.
b) Školský rok trvá 40 týždňov, výučba sa realizuje v 1., 2. a 3. ročníku v rozsahu 33 týždňov, v 4. ročníku v rozsahu 30 týždňov. Časová rezerva sa využije na opakovanie, doplnenie a upevňovanie učiva, na športovo-vzdelávacie kurzy, na tvorbu projektov, exkurzie, atď. a v poslednom ročníku na absolvovanie maturitnej skúšky.
c) Počet hodín uvedený v zátvorke umožňuje triedu deliť na skupiny. Trieda sa môže deliť na skupiny podľa súčasne platnej legislatívy.
d) Žiaci majú povinne výučbu jedného cudzieho jazyka, vyučuje sa jeden z cudzích jazykov: anglický, nemecký. Výučba cudzieho jazyka sa realizuje s dotáciou 4 hodiny v 1. a 2. ročníku, 3 hodiny v 3. ročníku a 5 hodín v 4. ročníku.
e) Predmety etická výchova/náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov minimálne v rozsahu 1 týždennej vyučovacej hodiny v 1. a v 2. ročníku. Žiaci sa môžu spájať do skupín z rôznych tried toho istého ročníka. Predmety nie sú klasifikované, na vysvedčení a v triednom výkaze žiaka sa uvedie „absolvoval/-a“.
f) V predmete telesná a športová výchova možno vyučovať 1 hodinu týždenne aj v odpoludňajších hodinách a spájať ju do viachodinových celkov. Žiakom, ktorí sú oslobodení od účasti na telocvičnej aktivite na základe lekárskeho osvedčenia, sa vyznačí v triednom výkaze a na vysvedčení v príslušnom riadku na klasifikáciu „oslobodený /á“.
g) Pre kvalitnú realizáciu vzdelávania je potrebné vytvárať podmienky pre osvojovanie požadovaných praktických zručností a činností formou cvičení (v laboratóriách, dielňach, odborných učebniach, cvičných firmách a pod.) a praxe. Na cvičeniach a praxi sa môžu žiaci deliť do skupín, najmä s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a na hygienické požiadavky podľa platných predpisov. Predmet sa vyučuje v skupinách, pričom počet žiakov v skupine je minimálne 7, maximálne 13. Prax žiaci absolvujú ako učebnú prax – 3 hodiny týždenne (možno spájať do väčších celkov) a odbornú prax – 2 hodiny týždenne. Odbornú prax budú realizovať formou odbornej individuálnej praxe - 1 hodina týždenne a 1 hodinu týždenne ako odbornú prevádzkovú alebo odbornú prázdninovú prax (podľa zváženia a potrieb školy) – učí sa v blokoch. Súčasťou predmetu odborná prax je prax organizovaná súvisle z hodinovej dotácie časovej rezervy. Žiaci ju absolvujú v rozsahu minimálne 20 pracovných dní za celé štúdiu. Organizuje sa v rozsahu 6 hodín denne v 1. ročníku a 7 hodín denne vo vyšších ročníkoch štúdia. Zabezpečuje sa skupinovo, alebo individuálne a môže sa realizovať aj počas obdobia hlavných školských prázdnin.
h) Kurz pohybových aktivít v prírode sa koná v rozsahu 5 vyučovacích dní, najmenej však v rozsahu 15 vyučovacích hodín. Organizuje sa v 1. ročníku štúdia (so zameraním na zimné športy) a v 2. ročníku štúdia (so zameraním na letné športy).
i) Povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov študijných odborov stredných odborných škôl v SR je učivo „Kurz na ochranu života a zdravia, ktorý má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy.“ Organizuje sa v 3 ročníku štúdia a trvá 3 dni po 6 hodín v teréne mimo priestorov školy. Formu kurzu upresní riaditeľ školy podľa miestnych podmienok školy, je súčasťou plánu práce školy.
j) Kurz na získanie vodičského oprávnenia sa realizuje v súlade s právnymi predpismi v študijných a učebných odboroch, kde sú nevyhnutnou súčasťou naplnenia profilu absolventa. Žiaci majú povinnosť získať vodičské oprávnenie skupiny T. Teoretická príprava na vedenie motorového vozidla skupiny T sa zabezpečuje v rozsahu 3,5 hodiny v 3. ročníku. Vyučovanie nácviku praktických jázd sa organizuje individuálne v rozsahu 16 hodín za štúdium.
k) Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v 1. a 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka.
l) Žiaci v každom ročníku absolvujú exkurzie (3 dni v školskom roku) na prehĺbenie, upevnenie a rozšírenie poznatkov získaných v teoretickom vyučovaní. Exkurzie sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Pripravuje a vedie ich učiteľ, ktorého vyučovací predmet najviac súvisí s obsahom exkurzie.
m) Maturitná skúška sa organizuje podľa platnej školskej legislatívy.